Ukrajinské cesty

Autor: Denisa Viňanská | 26.6.2011 o 10:52 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  77x

Hovorí sa, že všetky cesty vedú do Ríma. Poznám síce len západnú časť Ukrajiny, ale zdá sa mi, že platnosť tohto výroku sa končí na našej štátnej hranici. Videla som totiž také ukrajinské cesty, ktoré sa zjavne vytvorili v čase, keď ruské tanky v štyridsiatom štvrtom hnali cez územie Ukrajiny zvyšky nemeckej armády a odvtedy nedošlo k ich údržbe. S pobavením som hovorievala, že to by bola rozkoš pre amerických filmárov. Keby tak točili film o vojne, nepotrebujú žiadne úpravy. Stačí rozmiestniť tanky a hercov v dobovom oblečení a ide sa na to. Za posledné roky sa však situácia o dosť zlepšila. Ukrajinci pochopili, že infraštruktúra je dôležitá a vybudovali aspoň hlavné cestné ťahy, obchvaty väčších miest a vyasfaltovali ich centrá. Okrajové časti však ostali nedotknuté rukou civilizácie.

 

            Na Ukrajinských cestách môžete stretnúť takmer všetko. Od luxusných áut popredných značiek, cez tradičné autá ako sú lady, alebo volgy, až po konské povozy. Nepríjemné je najmä stretnutie s miestnymi policajtmi, ktorí vás kontrolujú podľa nálady a cieľom ich kontroly je poväčšine udelenie pokuty. Tú dostanete tak či tak, aj keď ste sa nedopustili žiadneho priestupku. Stačí, keď policajt povie : „Ty pil!" Márne sa budete brániť a tvrdiť, že ste nič nepili. Policajt vám pohrozí odberom krvi v miestnej nemocnici a verte, že ak uvidíte injekčnú striekačku, ktorou by vám tu krv odoberali, priznáte sa aj k vražde.  V lepšom prípade vám ešte môže nariadiť dychovú skúšku priamo na mieste. Ukrajinci na to používajú naozaj exotické pomôcky. Napríklad igelitové vrecko, do ktorého fúknete a policajt ovoniava jeho obsah, alebo noviny stočené do rúrky. Vy na jednom konci do rúrky fúknete a policajt na druhom konci nosom zisťuje, či ste pili. Maximálna exotika je fúkanie do policajnej čiapky. Výsledok všetkých týchto testov býva rovnaký, ako na začiatku - „Ty pil!" Potom nasleduje „jednanie sa" o pokutu na spôsob kupovania kravy v diele Rysavá jalovica. Dôležité je, koľko ponúknete a či bude obojstranná spokojnosť. Väčšinou si ukrajinskí muži zákona pýtajú „na kávu", ale podľa výšky udelených pokút by už dávno všetci po vypití toľkých káv pomreli na infarkt.

            Na margo ciest musím povedať, že najväčšou exotikou pre mňa bola dopravná značka, ktorú som videla v Užhorode. Bol na nej nápis Bratislava a ukazovateľ smeru. Zdalo by sa, že Bratislava je niekde za rohom, najviac ak 20 kilometrov od značky. Úplne nezainteresovaný človek by azda podľahol tomuto klamu a tešil by sa, že každú chvíľu zbadá osvetlený Bratislavský hrad. Pravda je však taká, že od tejto značky k Bratislave je viac ako 500 kilometrov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť podozrivých

O útok sa pokúsili v pobrežnom mestečku Cambrils južne od Barcelony.

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.


Už ste čítali?